За мотивами Клімта | в'єтнамський лаковий живопис Золота фольга, перламутр і яєчна шкаралупа - декори за мотивами робіт великого майстра
2013-04-09 | Автор : Яніна Синенко | Рубрика : Ідеї декору
Традиційно слово "картина" пов'язується у нас з живописом на полотні. Однак це не зовсім так. Основою для цього витвору станкового мистецтва може бути папір, картон, пергамент, слонова кістка, перламутр, дерев'яна дошка. Ось про картини на дерев'яній основі й піде мова в цій статті.
Дерево - один найстаріших матеріалів для живопису й також один з найскладніших в обробці. В різних країнах і в різні епохи майстри винаходили всілякі способи підготовки деревини до використання художниками. Основним їхнім завданням було захистити майбутню картину від вологи, пересушування та шкідників-комах.
За задумом для декорування об'єкту, квартири в стилі арт-деко, потрібні були лакові картини.
Розробили ескіз триптиху за мотивами робіт Густава Клімта - основоположника австрійського модерну. На прохання замовниці це мали бути суто декоративні безпортретні композиції.
Декори мали виготовлятися у В'єтнамі за традиційною для цій країни технологією лакового живопису, якою в свій час надихався Клімт. По суті це панно на дерев'яній основі, яку прогрунтовано в декілька шарів лаком спеціального складу - суміші соку лакового дерева, що росте у північному В'єтнамі, каоліну і річкового мулу. Процес ґрунтовки досить складний і тривалий: кожен шар накладається при певному освітленні й вологості, щоб домогтися рівномірного висихання лаку. Після нанесення кожного шару, поверхня ретельно шліфується й полірується. Для цього використовуються пемза, листя бамбуку й спеціальні щітки. Від того, наскільки точно буде дотримано технологію, залежить строк життя майбутньої картини.
Нанесення зображення теж пов'язане з багатьма складнощами, адже натуральні кольорові лаки дуже густі й сохнуть надто швидко, малювати ними треба швидко, при цьому ретельно слідкувати за рівномірністю шару й точно відтворювати задуманий малюнок, бо виправити щось після висихання вже неможливо.
Потім картини додатково декоруються відповідно до традиційних технік в'єтнамського лакового живопису позолоченими і срібними нитками, спеціально обробленою яєчною шкарлупою, перламутром. Готова картина покривається товстим шаром темного лаку і піддається заключній шліфовці, після якої майже весь цей непрозорий лак стирається, залишаючи після себе лише додатковий об'єм і темний контур в заглиблених місцях. Такі картини не бояться вологи і жуків-деревоточців, вони відрізняються соковитими кольорами, що не тьмяніють з часом, і глибоким блиском.